Sluchadla – poradna

 

Komunikace:

V případě že pociťujete horší schopnost komunikace s rodinou , přáteli, na pracovišti, uděláte nejlépe, když kontaktujete specialistu ORL -foniatra, který může diagnostikovat kde je problém.

Pokud s komunikací nemáte problém, ale ztrácíte srozumitelnost především při sledování televize, videa nebo rádia, dá se tento problém řešit bezdrátovými sluchátky, které najdete v sekci „pomůcky pro nedoslýchavé“

Pokud je pro vás obtížná komunikace s okolím, na přednáškách, v kostele, a lékař – specialista Vám doporučí pořízení sluchadla, máte v zásadě k dispozici tři varianty provedení, které najdete v sekci „sluchadla AST“

Ceny:

Na sluchadlo, pokud splníte nárok dle vyšetření na diagnostických přístrojích, vám přispěje pojišťovna částkou 7000,- Kč. Je možné si vybrat sluchadlo v této částce, nebo sluchadlo dražší, s lepší elektronikou a zpracováním signálu, kde potom doplácíte rozdíl v ceně. Naše nejdražší sluchadla se pohybují v cenách 15-18.000,- Kč. Pokud se rozhodnete nosit sluchadla na obou uších, pak si druhé sluchadlo musíte uhradit kompletně celé (výjimkou jsou hluchoslepí pacienti nebo děti)

Oboustranné (binaurální) nošení sluchadel:

Nošení sluchadel v obou uších vám zlepší prostorový vjem, zlepší orientaci a především také zlepší srozumitelnost. Pokud budete nosit sluchadla poprvé, může být zvykání na nové zvuky náročné, ale je třeba vytrvat. Z dlouhodobého hlediska je ideální mít obě uši aktivní (stimulovat je sluchadly) pro zachování dobrého rozlišování slov a zvuků i v pozdějším věku.

Typy:

Sluchadla BTE – nošená za uchem bývají zpravidla vybavena individuální koncovkou na míru, která se vyrábí digitálním zpracováním otisku a 3D tiskem. Tvarovka není hrazena pojišťovnou pro uživatele starší 19 let (pouze hluchoslepým) Ceny se u nás pohybují od 380,- do 450,- Kč.

Sluchadla RIC mohou být též vybavena individuální koncovkou, ale běžný je i univerzální silikonový nástavec, který může být pro některé uživatele příjemnější k nošení. Nástavec bývá zahrnut v ceně sluchadla.

Sluchadla ITC,CIC – zvukovodová zhotovujeme pouze zákaznická. To znamená na základě otisku a objednávky od lékaře ORL – foniatra. Samotná elektronika sluchadla jeumístěna včetně baterie v pevné tvarované skořepině, která přesně kopíruje váš zvukovod. Skořepina sluchadla je samostatnou položkou, na kterou pojišťovna nad 19 let nepřispívá (pouze hluchoslepým) Cena u nás je cca 700,- Kč – je třeba uhradit navíc k ceně sluchadla.

Servis, údržba:

Každé sluchadlo potřebuje alespoň základní údržbu. Nejlépe každý týden sluchadlo prohlédněte, zda není zanešen výstup zvuku ušním mazem, prachem, nečistotou. Dle instrukcí v návodě k použití zkuste vyčistit. U zvukovodových sluchadel nebo RIC vyměňujte podle potřeby protimazový filtr.

Doporučení:

Sluchadlo nechte každého půl roku zkontrolovat a vyčistit ve specializované opravně. Nejlépe na jaře a na podzim. Nechte si každý rok u odborného lékaře změřit sluch a případně sluchadlo přenastavit dle aktuálních změn vyšetření.

 

Špatná funkce:

Pokud cítíte, že vaše sluchadlo hraje hůře než obvykle, proveďte doma jeho vyčištění dle návodu a zároveň vyměňte baterii za novou. Pokud problém přetrvává, navštivte odborný servis, aby se vyloučila technická závada a až poté vyhledjte lékaře pro test a kontrolu sluchu. (Tato doporučení se netýkají akutních problémů se sluchem, kdy je třeba vyhledat lékaře neprodleně!)

Sídlo

Náměstí 14. října 3
150 00 Praha 5

Tel.: 222 360 807
GSM: 777 729 252
Fax: 312 310 300
E-mail: info@fonika.cz

IČ: 289 250 50
DIČ: C289 250 50

}

Provozní doba pro veřejnost

Úterý a čtvrtek:
9:00 – 17:00
(s polední přestávkou)

Ostatní dny po předchozím objednání.

Prodej baterií: pondělí – pátek

j

Napište nám